Bankholding: idén élénkülni kezd a gazdaság

Bankholding: idén élénkülni kezd a gazdaság

Idén megindulhat a gazdasági teljesítmény növekedése: a Magyar Bankholding elemzői a 2023-as GDP előrejelzésüket 0,4 százalékról 0,8 százalékra emelték - ismertette Suppan Gergely Magyar Bankholding elemzési vezetője szerdán Budapesten sajtóbeszélgetésen.

Az elemzőket is meglepte a decemberi inflációs adat

Az elemzőket is meglepte a decemberi inflációs adat

Közép távon már az infláció enyhülésével számolnak az elemzők. A hatósági üzemanyagárak eltörlése igazán majd csak a januári adatokban látszik majd a várakozásaik szerint, de a keresletcsökkenés a következő hónapban már lefelé húzhatja az árakat.

Indiai esőtáncolók és gáztőzsdei intervenció, avagy mit tehetnek a jegybankok az energiaválságban?

Indiai esőtáncolók és gáztőzsdei intervenció, avagy mit tehetnek a jegybankok az energiaválságban?

A világban a dezinflációs korszak véget ért, és a jegybankok korábban jól működő eszközei sem olyan hatékonyak az energiaválságban, mint a megelőző években - hangzott el a szegedi közgazdász vándorgyűlés monetáris politikáról szóló kerekasztal beszélgetésén. Nagy kérdés, hogy a jegybankoknak mennyire kellene beavatkoznia az energiapiacok működésébe, ami néhány éve meg abszurd gondolatnak tűnt volna, most viszont a stabilitási szempontok alapján lenne benne ráció.

Magyar Bankholding: ha nem zárják el az olajcsapot, akkor alig érinti a magyar növekedést a háború

Magyar Bankholding: ha nem zárják el az olajcsapot, akkor alig érinti a magyar növekedést a háború

Az orosz-ukrán háború bizonytalanságot okoz, azonban egyelőre úgy tűnik, hogy behozhatók a hátrányok, így a gazdaság idén 5,9 százalékkal növekedhet, ami mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb a korábbi előrejelzéshez képest - mondta Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

8 százalékos gazdasági növekedést vár a Takarékbank

8 százalékos gazdasági növekedést vár a Takarékbank

A vártnál lényegesen kedvezőbb második negyedéves bruttó hazai termék (GDP-) adat, valamint a gyors kilábalás miatt a korábbi 7,7 százalékról 8 százalékra emelték idei GDP-előrejelzésüket a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarékbank makrogazdasági elemzői. A jövő évi növekedési előrejelzésüket 7 százalékon tartják, de ez a minimálbér és a bérminimum jelentősebb emelésével tovább nőhet. Az idei második félévben már újra munkaerőhiány léphet fel, ami gyorsíthatja a bérnövekedést. Az elemzők 4,7 százalékos átlagos inflációra számítanak idén, amit a nyersanyag-, és agrárárak meredek emelkedése, a nyitás miatti keresleti-kínálati súrlódások, valamint a dohánytermékek jövedékiadó-emelése határoz meg. Az MNB fokozatos szigorítása, és a hazai gazdaság vártnál lényegesen gyorsabb helyreállása miatt a forint kismértékben tovább erősödhet.

Elemzői reakciók a mai GDP-adatra: 7-8%-os lehet az idei növekedés

Elemzői reakciók a mai GDP-adatra: 7-8%-os lehet az idei növekedés

A várakozásokat felülmúló második negyedévi GDP-adat láttán felfelé javították az idei évre vonatkozó előrejelzéseiket az elemzők.  A Takarékbank 7,7 százalékról 8 százalék környékére, a K&H Bank 6,7 százalékról 7 százalék felettire javította a bruttó hazai termék (GDP) idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. A századvég Gazdaságkutató szintén úgy látja, hogy kedvező esetben akár a 8%-os bővülés is bekövetkezhet.

Takarékbank: fél év múlva ledolgozzuk a koronavírus-válság visszaesését

Takarékbank: fél év múlva ledolgozzuk a koronavírus-válság visszaesését

Még mindig nagyon sok a bizonytalanság a magyar gazdaság idei kilátásait illetően - mondja Suppan Gergely. A Takarékbank vezető elemzője a friss gazdasági előrejelzés ismertetése során elmondta: továbbra is dinamikus növekedésre számítanak, amit elsősorban az ipar és az építőipar húz, míg a szolgáltató szektor néhány ágazata még takaréklángon maradhat.

Nagy növekedés, meglóduló infláció, munkaerőhiány - ez vár ránk 2021-ben

Nagy növekedés, meglóduló infláció, munkaerőhiány - ez vár ránk 2021-ben

Az év második felétől érdemi élénkülés jön a magyar gazdaságban - mondta Suppan Gergely. A Takarékbank vezető elemzője a friss előrejelzést ismertetve elmondta, hogy az első fél év körül még óriási a bizonytalanság, hiszen a járványról, a vakcináról és a gazdasági folyamatokról is nagyon sok új információ érkezik napról napra. Összességében azonban 2021-22-ben egyaránt 6%-os GDP-növekedés várható.

Gazdasági eufória, drasztikus adócsökkentés, 400 feletti euró – Ezek várhatnak Magyarországra az elemzők szerint

Gazdasági eufória, drasztikus adócsökkentés, 400 feletti euró – Ezek várhatnak Magyarországra az elemzők szerint

A gazdasági kilábalás pályájáról és üteméről, a magyar gazdaság közép távú kilátásairól fejtették ki meglátásaikat magyar bankok vezető elemzői a Budapest Economic Foum második panelbeszélgetésében. Suppan Gergelytől, a Takarékbank elemzőjétől például elhangzott, hogy szerinte a jövő évi vakcinával itt gazdasági eufória alakulhat ki, Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a 2022-es választások előtt akár jelentős személyi jövedelemadó csökkentést is el tud képzelni, miközben 3 éves távon 400 feletti euró lehetőségére utalt. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője pedig a minap bejelentett nagymértékű orvosi béremelés körüli dilemmákat vetette fel szintén a közelgő 2022-es választások előtt. Török Zoltán egyébként úgy látja, hogy az egészségügy terén minap látott lépések inkább csak tűzoltást jelentenek az igazi problémák kezelése nélkül.

Ebből nem csak fékezés lesz, nagyot zakózhat a magyar gazdaság

Ebből nem csak fékezés lesz, nagyot zakózhat a magyar gazdaság

Szinte teljesen leállhat idén a magyar gazdaság, de jelentős visszaesésre is van esély a GDP-ben – vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. A becslések szinte naponta változnak az újabb és újabb bejelentésekkel, a legfontosabb kérdés most az, mennyire húzódik el a válság.

Kockázatok, amelyek az egész világot megrengethetik 2020-ban

Kockázatok, amelyek az egész világot megrengethetik 2020-ban

Nem csitul a kereskedelmi háború, elszáll a dollár, tartósan a cél fölé kerül a magyar infláció, megbukó olasz kormány, technikai recesszió a fejlett világban, kínai lassulás és adósságválság, német ingatlanlufi kipukkanása – érdemes tisztában lenni a 2020-ban várható legnagyobb negatív kockázatokkal. A Portfolio pedig a hagyományokhoz híven a hazai makroelemzők segítségével felkészíti az olvasókat ezekre (is).

Idén is közel 5%-os növekedés? Ezt várják a szakértők!

A Takarékbank elemzői 4,4%-ról 4,7%-ra emelték az idei, valamint 3,6%-ról 3,7%-ra a jövő évi GDP-növekedési előrejelzésüket. Prognózisuk szerint ugyan kissé lassulhat, de továbbra is erőteljes marad a bérkiáramlás, így a fogyasztás bővülése továbbra is segíti a növekedést, amihez kismértékben már idén hozzájárulhatnak az új családtámogatási intézkedések. A beruházási dinamika az előző évihez hasonló mértékű lehet. Az infláció az őszre 3% közelébe mérséklődhet, így éves átlagban 3,4%-os infláció várható.

Suppan: 20 éve nem volt ilyen jó bőrben a magyar gazdaság

Annyi hazai és külföldi felfelé mutató gazdasági kockázatot tudunk azonosítani, hogy abszolút benne van a pakliban idénre egy 5-5,5%-os GDP-növekedés is, de egyelőre 4,2%-ról csak 4,5%-ra emeltük az előrejelzésünket, és már ezzel is optimistábbak vagyunk a piaci konszenzusnál - jelezte a Takarék Csoport első negyedévi makrogazdasági helyzetet és a kilátásokat összefoglaló sajtótájékoztatóján Suppan Gergely. A bank vezető elemzője szerint így Magyarország abszolút a régióval együtt tud nőni idén és várhatóan jövőre is, az egyetlen lényeges visszahúzó tényező a növekedésre a munkaerőhiány lehet. Ez viszont meglátása szerint abban segíthet, hogy tartósan lehet gyorsabb a növekedés.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.